انواع کاغذ مقوای موجود بازار

انواع رایج صنعت چاپ

انواع رایج صنعت چاپ

انواع کاغذ مقوای موجود بازار

تحریر:

این نوع کاغذ معمولاً برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ یادداشتی و پاکت استفاده می‌شود و گرماژ متفاوتی دارد اما آنچه بیشترین کاربرد را دارد ۷۰ و ۸۰ گرمی است. کاغذ مقوای موجود بازار

گلاسه:

این نوع کاغذ در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده به طوری که چاپ به روی آن بسیار خوب انجام می‌شود. معمولاً برای پوستر بچه ها کارهای نفیس رنگی استفاده می شود و دو نوع مات و براق دارد. کاغذ مقوای موجود بازار

کاغذ الوان یا تحریر رنگی:

کاغذهای تحریر رنگی موجود در بازار که پایینی داشته و معمولاً برای نسخه های دوم و سوم فاکتور و… کاربرد دارد. آنها معمولاً کمتر از ۶۰ و گاهی در کاغذهای کاربن لس و همچنین در گرمایش های بالا برای تولید کاغذ کادو استفاده می شود.

 کاغذ مقوای موجود بازار

کاغذ پشت چسب دار:

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی برداشته شده و کاغذ روی سطوح مختلف قابل چسباندن می شود. روکش سیلیکونی به رنگ زرد و سفید وجود دارد برخی از انواع این نوع کاغذ ها به دلیل نامرغوب بودن و اینکه زمان چاپ در اثر فشار چسب بین دو لایه بیرون میزند مناسب چاپ نیست بنابراین هنگام نیاز نوع خوب آن را استفاده نمایید. به کارگیری کاغذ پشت چسب دار نامرغوب در عملیات پس از چاپ همچون دایکات نیز ممکن است مشکلاتی ایجاد نماید.

pvcچسب دار:

این نوع کاغذ یا به عبارت دقیق تر ورق چاپی از جنس pvc چسبدار بوده و مناسب چاپ لیبل های مختلف برای محصولاتی است که در معرض آب قرار دارند.

پشت طوسی:

این نوع کاغذ یا مقوا که ۱ طرف آن سفید و طرف دیگرش طوسی است به گرماژ های مختلف وجود دارد اما پرمصرف‌ترین آن ۲۲۰ گرم تا ۲۵۰ گرمی است که معمولاً جهت چاپ جعبه استفاده می شود طبیعی است که جعبه کوچک با گرماژ پایین و جعبه های بزرگتر که مقاومت بیشتری نیاز دارند با گرماژ بالاتر استفاده می‌شود.

مقوای پشت کرم:

این و قوانین شبیه مقوای پشت طوسی است اما مصرف آن در موارد بهداشتی چون جعبه دارو و چیزهایی از این قبیل است.

مقوای فانتزی:

مقواهای رنگی و عمدتاً بافتار در ابعاد ۱۰۰*۷۰و۵۰*۷۰در گرم های مختلف که کاربرد آنها در چاپ بیشتر برای کارت ویزیت کارت های تبریک و چیزهایی از این دست است.

اینردبرد

مقوای خشک و محکمی است که به طور معمول در ساخت جعبه هایی با کیفیت بالاتر نسبت به پشت طوسی استفاده می شود. در مغز این مقوا از مواد بازیافتی استفاده شده است.

بایبل

چاپ کتاب هایی با صفحات زیاد از کاغذ بایبل پایین دارد استفاده میشود(بین۵۰-۳۰گرم).

گلاسه براق و مات

این نوع کاغذ و مقوا که در گرماژ های مختلف وجود دارد دارای سطحی صاف و صیقلی است و برای چاپ های رنگی و با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ و مقوای گلاسه نسبتاً سنگین است.

کاربن لس

این کاغذ همان تحریر روان با گرماژ پایین است پس از چاپ اندود می شود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد.

بدین ترتیب از آنها در فرم های چند لایه استفاده می شود.

کرافت

کاغذی کرافت کاغذی قهوه‌ای رنگ است که معمولاً در صنعت کارتون سازی مورد استفاده قرار می گیرد اما در کارهای چاپی به خصوص کارهای هنری مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Secured By miniOrange