انواع کتاب و رمان

انواع کتاب و رمان

کتاب، دریایی به وسعت تمام دنیاست. وقتی شما وارد یک کتابخانه می‌شوید، گویی پا به ساحل دریایی امن گذاشته‌اید و هر کس در گوشه‌ای از این ساحل امن بساطش را میچیند و در لذت غرق می‌شود.
بعضی در ساحل کتاب‌های داستان، ‌آرام می‌گیرند، برخی در تاریخ غرق می‌شوند. بعضی دیگر به دنیای کتاب‌های تخیلی پناه می‌برند.
بیایید تا در این مقاله از انتشارات متخصصانانواع کتاب و ژانرهای مختلف آن را با هم بررسی کنیم.
هرچند دسته‌بندی انواع کتاب می‌تواند از زوایای مختلف و با توجه به معیارهای متفاوتی صورت بگیرد، اما ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا استانداردترین دسته‌بندی‌ها را ارئه دهیم.

 

کتاب‌ها در نگاه اول به دو دسته‌ی اصلی «داستانی» و «غیرداستانی» تقسیم می‌شوند؛ و بعد هر کدام در ژانرهای گوناگون قرار می‌گیرند. ناگفته نماند که یک کتاب داستانی می‌تواند چندین ژانر را شامل شود.
بسیاری از نویسندگان، ژانرهای مختلف را با هم ترکیب می‌کنند تا توانایی پرداخت بیشتری روی شخصیت‌های کتاب داشته باشند و به این ترتیب ممکن است یک کتاب تنها در یک ژانر قرار نگیرد.‌

 

لیست انواع کتاب بر اساس موضوع

 1. فانتزی (Fantasy)

  این ژانر در جهان داستانی‌ای واقع شده که غالبا از افسانه‌ها و فولکور در جهان واقعی الهام گرفته شده است. ریشه این ژانر در سنت‌های شفاهی است و از قرن بیستم به رسانه های مختلفی از جمله فیلم، تلویزیون، رمان، فیلم‌های متحرک و بازی های ویدیویی راه یافته است.
  با وجود همپوشانی برخی ژانرها با هم، این ژانر از کتاب به دلیل عدم وجود مضامین علمی و خیلی مهم، از ژانرهای دیگری چون علمی و ترسناک، متمایز است. این ژانر یکی از محبوب‌ترین انواع کتاب است.

 2. ماجراجویی (Action and adventure)

  داستانهای ماجراجویی، ژانری از داستان‌ها هستند که معمولاً خطرآفرینند یا هیجان را به خواننده القا می کنند.

 3. عاشقانه (Romance)

  این نوع کتاب، بر اساس روابط و احساسات بین دو نفر شکل گرفته شده‌است. اینگونه رمان‌ها خود به زیردسته‌هایی تقسیم می‌شوند. مثلا بهترین رمان های تاریخی عاشقانه یکی از این زیردسته‌هاست.

 4. ترسناک (Horror)

  نویسنده در این سبک با تصویر کردن یک فضای وهم آور و ترسناک سعی در ترساندن و تهییج خواننده دارد. غالباً آنچه در یک کتاب داستانی ترسناک یک تهدید محسوب می‌شود، استعاره ای از ترس بزرگتر یک جامعه است.

 5. مهیج (Thriller)

  در این نوع از انواع کتاب، اغلب قهرمانی سرسخت و باهوش دیده می‌شود. اما این قهرمان انسانی معمولی است که در برابر اشرار قرار می‌گیرد و سعی در نجات کشور و … است.
  این نوع کتاب‌ها هیجان زیادی برای خوانندگان و علاقه‌مندانشان دارند. داستان‌های کاراگاهی، جنگی ازین دست ژانر است.

 6. علمی تخیلی (Science fiction)

  داستان‌های علمی-تخیلی، ژانری از کتاب است که به‌طور معمول با مفاهیم خیالی و آینده نگرانه سروکار دارد. مفاهیمی چون علم و فناوری، اکتشافات فضایی، سفر در زمان، جهان‌های موازی و زندگی فرازمینی.
  این ژانر علاوه بر سرگرمی، می‌تواند جامعه‌ی امروزی را نیز مورد انتقاد قرار دهد و در بسیاری موارد نیز الهام‌بخش و زمینه‌ساز اکتشافات جدید باشد.

 7. هنری(Art)

  بیشتر کتاب‌های هنری،به شرح چگونگی خلق آثار هنری می‌پردازد. این آثار می‌تواند شامل آثار دیداری، شنیداری، نمایشی و … باشند.
  بسیاری ازین نوع کتاب‌ها، به بررسی زندگی هنرمندان بزرگ و معروف می‌پردازند و یا آثار هنری آنها را مورد نمقد و بررسی قرار می‌دهند. مطالعه تاریخ هنر و بررسی جنبه‌های زیباشناسانه‌ی آثار هنری از دیگر مباحثی است که در کتاب‌های هنری مورد توجه قرار می‌گیرد.

 8. انگیزشی(Motivational)

  کتاب‌های انگیزشی ما را برای روبرویی با چاش‌های احتمالی زندگی واقعی آماده می‌کنند. در زندگی تمام انسان‌ها لحظاتی پیش می‌آید که از زندگی ناامید می‌شویم و تمام نیرو و انرژی‌مان تحلیل می‌رود. اینجاست که کتاب‌های انگیزشی به کمک ما می‌آیند.
  کتاب‌های روانشناسی و انگیزشی به خواننده فرصت شناخت خود را می‌دهد و به این ترتیب با نیروی بازیافته، مصمم به سمت هدف می‌رویم.

 9. طنز(Humer)

  نویسنده در کتاب‌های طنز، با ادبیاتی شیرین و نغز، مسائل مهم اجتماعی و سیاسی را با نگاهی نقادانه به رشته‌ی تحریر در می‌آورد. در این کتاب‌ها، تمام معایب و مفاسد و کمبودها به گونه‌ای اغراق‌آمیز بیان می‌شود تا زشتی آن مسئله بیشتر دیده‌شود.

 10. کودکان(Children’s)

  کودک تنها به خوراک و پوشاک نیاز ندارد. هرچند این‌ها نیازهای اولیه‌ی هر انسانی‌ست، اما رشد ذهنی نیز اهمیت ویژه‌ای در تربیت کودکان دارد.
  وظیفه‌ی هر والدی اینست که زمینه را برای چگونه زیستن و نحوه‌ی شکل‌گیری افکار و شخصیت کودکانمان هموار کند. چاپ کتاب‌ کودک کمک بزرگی برای خانواده‌ها محسوب می‌شوند.

لیست انواع رمان

 

رمان‌های اساطیری

این کتاب‌ها روایتی افسانه‌ای و اغلب مربوط به اعمال خدایان هستند. بخشی از رمان‌های این ژانر وقایع تاریخی را شامل می‌شوند و به پدیده‌های طبیعی اشاره می‌کنند.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

اسطوره شناسی، نوشته‌ی ادیت همیلتونچ

خدایان نورس و غول‌ها، نوشته‌ی اینگری وو ادگار پرین دولر

آرش کمانگیر، میرجلال‌الدین کزازی

 

 رمان‌های ترسناک

در تمام خطوط رمان‌های ژانر ترسناک با اتفاقاتی وحشت برانگیز مواجه هستیم. فضای داستان، ما را منقلب می‌کند و در عین حال حاضر به کنار گذاشتن کتاب نخواهیم بود.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

فرانکنشتاین، مری شلی

آن، نوشته‌ی استیون کینگ

سخت‌تر شدن اوضاع، نوشته‌ی هنری جیمز

 

 رمان‌های تریلر

این گونه‌ی رمان مخاطب را دچار احساساتی از جنس هیجان و تعلیق می‌کند. خواننده اقدام به پیش بینی می‌کند اما اغلب ناموفق خواهد بود و دچار اضطراب و شگفت زدگی می‌شود. پلات این رمان‌ها پیچ و تاب‌های هیجان انگیزی دارند که ابزار نویسنده برای ایجاد تعلیق در رمان است.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

من خوب من بد، نوشته‌ی الی لند

هیچ چیز جاودانه نیست، نوشته‌ی سیدنی شلدون

بوسه‌ی خداحافظی با مادر، نوشته‌ی جوی فیلدینگ

منشا، دن براون

 

 رمان‌های جنایی و کارآگاهی

رمان‌های این ژانر به جرم و جنایت، جست‌وجو کردن درباره‌ی عوامل آن و پیدا کردن‌شان می‌پردازد. شاید سریال‌های زیادی دیده باشیم که برگرفته از رمان‌های این ژانر باشند. در این صورت، احتمالا طرفدار جدی این ژانر هستیم.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

شرلوک هولمز، نوشته‌ی آرتور دویل

قتل در قطار سریع السیر شرق، نوشته‌ی آگاتا کریستی

فیل در تاریکی، نوشته‌ی قاسم هاشمی نژاد

 

 رمان‌های رئالیسم جادویی

در این کتاب‌ها فضایی کاملا طبیعی و واقعی حاکم است اما در آن‌ها عناصر جادویی یا غیر واقعی نقشی مشخص دارند که رابطه‌ی جادو با واقعیت کاملا طبیعی به نظر می‌رسد.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

صد سال تنهایی، نوشته‌ی گابریل گارسیا مارکز

مرشد و مارگاریتا، نوشته‌ی میخاییل بولگاکف

 رمان‌های عاشقانه

مسئله‌ی اصلی رمان‌های این ژانر، داستان عاشقانه بین دو انسان است. اغلب آن‌ها خوش بینانه و راضی کننده به پایان می‌رسند.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

دفترچه، نوشته‌ی نیکولاس اسپارکس

بلندی‌های بادگیر، نوشته‌ی امیلی برونته

دکتر ژیواگو، نوشته‌ی بوریس پاسترناک

 

رمان‌های علمی-تخیلی

یکی دیگر از انواع ژانرهای کتاب، ژانر علمی‌-تخیلی است. داستان این رمان‌ها اغلب در زمانی مبهم مانند آینده یا گذشته می‌گذرند و مکانی غیرمعمول مثل سیاره‌ای دیگر دارند. مفاهیم تخیلی مرتبط با تکنولوژی‌های ناشناخته از اصلی‌ترین ویژگی‌های کتاب های این ژانر است.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

خط زمان، نوشته‌ی مایکل کرایتون

پارک ژوراسیک، نوشته‌ی مایکل کرایتون

مجموعه‌ی ادیسه، نوشته‌ی آرتور سی.کلارک

 

رمان‌های فانتزی

با خواندن این رمان‌ها به جهانی فانتزی وارد می‌شویم. جهانی پر از جادو که در آن همه چیز امکان پذیر است. موجودات جادویی با ابزار ماورائی که اتفاقاتی فراطبیعی را تجربه می‌کنند.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

ارباب حلقه‌ها، نوشته‌ی تالکین

مجموعه‌ی هری پاتر، نوشته‌ی جی.کی.رولینگ

بازی تاج و تخت، نوشته‌ی جرج مارتین

 

رمان‌های کلاسیک

این کتاب‌ها مهم‌ترین کتاب‌های بازه‌ی زمانی مشخصی در تاریخ به حساب می‌آیند. عمده‌ی کتاب‌های این ژانر در مدارس تدریس می‌شوند.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

قمار باز، نوشته‌ی داستایوفسکی

گتسبی بزرگ، نوشته‌ی اسکات فیتزجرالد

۱۹۸۴، نوشته‌ی جورج اورول

 

 رمان‌های کمیک و گرافیکی

ژانر دیگری که بیشتر در بین نوجوانان متداول است، ژانر کمیک است. کتاب های کمیک و رمان‌های گرافیکی به صورت رشته‌ی متوالی از تصاویر هستند که داستان به صورت تصویری و با تعداد محدودی کلمه روایت می‌شود. کلمات در محدوده‌ی کوچک مشخصی در فضای تصاویر نوشته می‌شوند. رمان‌های کمیک اغلب برای گروه سنی نوجوان جذاب هستند اما رمان‌های گرافیکی انواع مختلفی دارند و بعضی از آن‌ها برای مخاطب بزرگسال طراحی می‌شوند.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

وی مثل وندتا، نوشته‌ی الن مور

دزد مغازه، مایکل چو

بتمن،نوشته‌ی فرانک میلر

کافکا در کرانه، نوشته‌ی هاروکی موراکامی

 

رمان‌های ماجراجویی

در این کتاب‌ها با اتفاقاتی مواجه می‌شویم که خارج از وضعیت روزمره‌ی زندگی شخصیت اصلی داستان رقم می‌خورند. خطرات و حوادث فیزیکی زیادی در کل داستان وجود دارد و سرعت پیشرفت داستان بسیار زیاد است.

چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند:

آوای وحش، نوشته‌ی جک لندن

ماجراهای هاکلبری فین، نوشته‌ی مارک تواین

هابیت، نوشته‌ی تالکین

رمان‌های کمدی سیاه

کمدی سیاه گونه‌ای از طنز به شمار می‌رود که نه‌تنها نگاهی انتقادی به جریان‌های هدف دارد که این انتقاد را با تلخی و گزندگی بیان می‌کند. کتاب های ژانر کمدی سیاه اغلب خواننده را در پی خنده به اندوهی درونی و درنتیجه به تعقل وامی‌دارند. کمدی سیاه به‌گونه‌ای است که خواننده در مواجهه با موقعیت‌هایی دردناک و عذاب‌آور احساساتی چون رنج، ترس، اندوه و یا حتی پوچی و نیستی را نیز تجربه می‌کند. ازجمله دیگر ویژگی‌های طنز سیاه می‌توان به بهره‌گیری از تضاد، اغراق، مسخ و استحاله و انحراف از موضوع اشاره کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما

Secured By miniOrange