چاپ کتاب داستان

مراحل چاپ کتاب داستان

بسیاری از افراد علاقه دارند نامی از خود بر روی یک کتاب داشته باشند. گاهی اوقات این کتاب می‌تواند محتوای بسیار ارزشمندی داشته باشد و توسط مردم یا اگر کتابی علمی باشد توسط اهالی علم و دانشگاهیان مورد استقبال قرار گیرد. گاهی اوقات نیز هدف نویسنده یا مترجم از چاپ کتاب عرضه آن به تعداد محدود و برای یک جامعه هدف خاص است. در هر دو صورت، چاپ کتاب مراحلی دارد که گاهی اوقات برای یک نویسنده پیچیده و مبهم است اما برای موسساتی که در این حوزه فعالیت دارند و روزانه کتاب‌هایی را به آماده چاپ می‌کنند بسیار ساده هستند.

مرحله اول: آماده سازی محتوای کتاب

نویسنده و یا مترجم در این مرحله به اماده سازی کتاب می‌پردازند.. این محتوا می‌تواند شامل شعر، داستان، رمان، داستان کوتاه، دستنوشته، خاطرات و یا یک کتاب علمی باشد. همچنین کتاب مورد نظر می‌تواند به صورت تالیف یا ترجمه باشد. در هر صورت نویسنده باید محتوای کتاب را به صورت دستنوشته یا تایپ شده به ناشر تحویل دهد تا مراحل چاپ کتاب و یا مراحل چاپ کتاب داستان طی شود.

مرحله دوم: آماده سازی مراحل اولیه کتاب

در این مرحله کارهایی مانند بررسی غلط‌های املایی و نگارشی، تایپ، صفحه‌آرایی و ویراستاری انجام می‌شود. افرادی که در این زمینه تخصص دارند به بررسی و تصحیح فایل می‌پردازند. فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

مرحله سوم: دریافت شابک (ISBN)

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیسی International Standard Book Number است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب نسبت داده می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. نهادی که در ایران وظیفه صدور شابک را دارد، خانه کتاب است. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.

مرحله چهارم: دریافت فیپا

فیپا چیست؟ فیپا مخفف فهرست‌نویسی پیش از انتشار است که شامل اطلاعاتی است در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. دریافت مجوز فیپا برای کتاب یکی از مراحلی است که باید طی شود. در ایران نهادی که مسول صدور مجوز فیپا برای هر کتابی است، اداره کل پردازش و سازمان‌دهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و درنهایت فرم تکمیل‌شده درخواست فهرست‌نویسی است. فیپا کتاب داستان شما ممکن است به مدت ۱۰ روز طول بکشد که صادر شود.

مرحله پنجم: دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

مرحله ششم: صحافی و چاپ کتاب داستان

بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپخانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انجام می‌گیرد.

مرحله هفتم: ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۱۰ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول، عملاً فرایند چاپ کتاب داستان به اتمام رسیده است.

چاپ کتاب داستان کودکان 

داستان ها و کتاب های داستانی با اینکه سلیقه همه افراد است ، اما در بین کودکان محبوبیت بیشتری دارند ، درواقع کودکان داستان هارو بیشتر باور میکنند و دنیای بچگی خود را با همین قصه ها میسازند ، به هرحال انتشارات ما در چاپ کتاب داستانی و قصه برای کودکان نیز تجربه دارد.

چاپ رایگان کتاب داستان

ممکن است بسیاری از افراد که دستی به قلم دارند به دلایل پیچیدگی روند اداری گرفتن مجوزها و یا هزینه های بالای چاپ کتاب از این موضوع صرف نظرکنند و داستان ها و دست نوشته ها و دل نوشته هایشان در گوشه کتابخانه منزلشان جا خوش کرده باشد و از چاپ کتاب داستان خود منصرف شوند. در صورتیکه شاید برخی از این آثار آنچنان ارزشمند و خواندنی باشند که اگر چاپ شوند و در دسترس عموم قرار گیرند بتوانند با موفق ترین آثار و کتاب های موجود رقابت کنند و نویسنده خود را به یکی از نویسندگان موفق تبدیل کنند و آغازی برای موفقیت های بیشتر باشند.

چاپ داستان کوتاه

اگر داستان نوشته شده شما در دسته بندی داستان های کوتاه قرار میگیرد و نگران هستید که ایا انتشاراتی داستان کوتاه شما را چاپ میکند یا خیر، باید بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست و خیلی از انتشارات از این مدل کتاب ها حمایت کرده و آنها را به انتشار میرسانند. کافی است از برداشتن قدم اول نترسید و با نشر مورد نظر جهت چاپ کتاب داستان کوتاه ارتباط بگیرید.

چاپ کتاب شعر و داستان

موسسه چاپ کتاب نارون آماده چاپ کتاب شعر و داستان متقاضیان عزیز می‌باشد. بسیاری از افراد با استفاده از ذوق و قریجه و استعداد در سرودن شعر یا نوشتن رمان و داستان حتی داستان‌های کوتاه و اخذ بازخوردهای مثبت از اطرافیان آن‌ها را برآن می‌دارد که آثار خود را از طریق مجاری قانونی به چاپ برسانند. واقعیت این است که چاپ آثار هنری مزیت‌های گوناگونی دارد. اولین مزیت آن است که افراد با چاپ کتاب شعر یا داستان خود مالکیت مادی و معنوی خود را به آن اثر احراز می‌دارند. بارها دیده شده است که برخی افراد سودجود با به دست آوردن آثار هنری فرد دیگر اقدام به چاپ آن‌ها به نام خود می‌کنند که بدین سبب حاصل تلاش سال‌های متمادی شخص دیگر را تصاحب می‌کنند. دومین مزیت چاپ آثار هنری آن است که افراد بسیاری با دیدن آن‌ها می‌توانند بازخوردهای بسیار دقیق و تخصی را به نگارنده ارائه کنند که می‌تواند در بالا رفتن کیفیت این آثار بسیار کمک کننده باشد. سومین امتیاز چاپ آثار هنری، کسب شهرت و شناخته شدن است. یقیناً وقتی شعری سروده می‌شود صرفاً خود شاعر و یا در بهترین حالت چند تن از اطرافیان با اشعار آشنا می‌شوند و به آن‌ها گوش می‌دهند. در صورتی‌که اگر این آثار چاپ شود و مورد پذیرش و تایید مخاطبان قرار گیرد، شهرت و معروفیت فرد مولف بیشتر از پیش خواهد بود. این مزیت‌ها و ده‌ها مزیت دیگر باعث می‌شود که چاپ آثار هنری اهمیت و ارزش بیشتری پیدا کند.

فرآیند چاپ کتاب شعر و داستان

در آثار علمی، مانند کتاب‌های دانشگاهی، عمدتاً حساسیت خاصی بر روی محتوای آثار وجود ندارد و در صورت بروز نیز به‌راحتی می‌توان آن را از بین برد. اما گاهاً دیده شده است که یک اثر هنری به خاطر این‌که محتوای آن شامل موارد و مسائل حساسیت‌زایی است که شاعر یا نویسنده به صورت کاملاً غیر عمدی آن‌ها را در محتوای خود انعکاس داده باعث شده است، آن اثر به چاپ و نشر نمی‌رسد و فرد شانس بزرگی را از دست می‌دهد. واقعیت این است بررسی و ارزیابی محتوای آثار علمی کار بسیار سخت و دشواری است و می‌بایست بررسی به‌گونه‌ای باشد که مسائل و مشکلات حساسیت‌زا در آثار انعکاس نباید. بر این اساس مهمترین مرحله در چاپ آثار هنری بعد از پدید آمدن اثر، ارزیابی و بررسی محتوای آن‌هاست. یقیناً در این مرحله به همراه ارزیابی محتوا از لحاظ حساسیت‌های سیاسی، فرهنگی و موارد مشابه، اثر پدید آمده از لحاظ کیفی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص گردد آیا این اثر خواهد توانست توجه مخاطبان را به خود جلب نمایند یا خیر. در نهایت بعد از تمامی اعمال فیلترهای کیفی اثر پدید آمده آماده چاپ می‌گردد.

ترجمه و چاپ کتاب شعر و داستان

یکی دیگر از فعالیت‌های موسسه چاپ کتاب نارون، ترجمه آثار ادبی و چاپ آن‌هاست. ترجمه و چاپ کتاب شعر و داستان بدین صورت انجام می‌گیرد که مولف یا مترجم در قدم اول کتابی را معرفی می‌نماید و سپس در فرآیند ترجمه مترجمین موسسه نارون به ارزیابی علمی و ادبی ترجمه پرداخته، اشکلات آن را رفع نموده و آن را از لحاظ ادبی با متن اصلی مطابقت می‌دهند. یقیناً در ترجمه اشعاری که به زبان خارجی سروده شده‌اند توجه به زمینه فرهنگی و ادبی زبان مبدا بسیار مهم و اساسی است و در این زمینه مترجمین موسسه چاپ کتاب نارون با توجه به سابقه کاری خود در خدمت متقاضیان عزیز خواهند بود.

انواع متن‌ها در چاپ کتاب شعر و داستان

چاپ کتاب داستان و رمان: اگر شما داستان یا رمانی را نگارش کرده‌اید می‌توانید نسبت به چاپ آن اقدام نمایید. تفاوت داستان و رمان در این است که رمان معمولاً بالای ۳۰ هزار کلمه و داستان بین ۱۵ تا ۳۰ هزار کلمه است. در صورتی که داستانی دارید می‌توانید آن را بسط دهید تا به سطح یک داستان یا رمان برسانید و نسبت به چاپ آن اقدام نمایید. همکاران ما در موسسه چاپ کتاب اندیشه با سابقه چاپ صدها داستان و رمان، آماده انتقال تجربیات خود به شما در این زمینه هستند.

چاپ کتاب داستان کوتاه: داستان کوتاه به داستانی گفته می‌شود که از داستانک بلندتر و از داستان کوتاه‌تر باشد. داستان کوتاه عموماً بیشتر از ۱۰۰۰ کلمه تا ۱۵ هزار کلمه را شامل می‌شود. شما می‌توانید داستان‌های کوتاه خود را در یک مجموعه یا به صورت تکی به چاپ برسانید. موسسه چاپ کتاب اندیشه تاکنون صدها کتاب داستان کوتاه را به چاپ رسانده است. همچنین در برخی مواقع این موسسه اقدام به چاپ مجموعه داستان کوتاه چندین نویسنده در قالب یک کتاب می‌کند که معمولاً با استقبال نویسندگان و مخاطبان روبرو می‌شود.

چاپ کتاب داستانک: به داستان‌هایی که کمتر از ۱۰۰۰ کلمه باشند داستانک گفته می‌شود. در سال‌های اخیر داستانک در بین قشر جوان و تحصیل کرده کشور بسیار محبوب شده است. شما نیز در صورتی که دارای چند داستانک هستید برای چاپ آن‌ها در قالب یک کتاب اقدام نمایید. همچنین در برخی موارد چندین نویسنده تمایل دارند داستانک‌های خود را در قالب یک کتاب به چاپ برسانند که هم در زمینه کاهش هزینه‌ها و هم افزایش فروش موثر خواهد بود.

چاپ کتاب شعر: بسیاری از افراد دفترچه شعری دارند که تمایلی به چاپ آن ندارند. با این حال چاپ کتاب شعر می‌تواند سبب ثبت دائمی اشعار شما شود و به صورت یک کتاب بسیار زیبا و شکیل در اختیار خانواده، دوستان و در برخی مواقع مخاطبان‌تان قرار گیرد. در سال‌های گذشته این تجربه برای ما به اثبات رسیده است که برخی کتاب‌های شعر توانسته‌اند به محبوبیت زیادی در بین خوانندگان دست یابند. بنابراین بهتر است همین امروز دست به کار شوید و اگر شعری دارید برای چاپ آن با ما تماس بگیرید.

چاپ کتاب داستان کوتاه و بلند

برخی نویسندگان تازه کار از چاپ کتاب خود هراس دارند. زیرا آشنایی زیادی با روند چاپ کتاب و اخذ مجوزهای لازم ندارند و تصور می کنند که مسیری دشوار در پیش روی آن ها است. همچنین قیمت چاپ کتاب نیز یکی از دلایل اصلی این افراد در چاپ نکردن کتاب می باشد. اما اگر شما چاپ کتاب داستان خود یا هر کتاب دیگری که نگارش کرده اید را به یک انتشارات معتبر بسپارید، تمامی این مراحل به راحتی طی خواهند شد.

کتاب های داستان به دو دسته داستان بلند و کوتاه تقسیم می شوند. عمده ترین تفاوت ایت دو دسته، تعداد کلمات آن ها است. تعداد کلمات یک داستان کوتاه حداکثر دو هزار و پانصد کلمه می باشد و رمان ها از پنجاه هزار کلمه آغاز شده و حداکثری برای آن ها وجود ندارد. از دیگر تفاوت میان این دو می توان به نوع داستان نویسی آن اشاره کرد. داستان های بلند اغلب شخصیت محور بوده و داستان های کوتاه موقعیت محور هستند. رمان ها که بلندترین قالب های داستانی هستند، از ژانرهای مختلفی همچون عاشقانه، ماجراجویانه، تاریخی، ترسناک و غیره تشکیل شده اند. از معروف ترین رمان ایرانی می توان به رمان های کلیدر اثر محمود دولت آبادی، شازده احتجاب اثر هوشنگ گلشیری، مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد، سنگ صبور اثر صادق چوبک، بوف کور اثر صادق هدایت و بسیاری آثار شاخص دیگر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما

Secured By miniOrange